29 listopada 2021

Porządki na cmentarzu parafialnym

30 października 2021 r. My, parafianie wraz proboszczem cerkwi św. Aleksandry w Stanisławowie, zebraliśmy się, aby rozpocząć porządki na cmentarzu należącym do parafii, położonym niedaleko cerkwi.

     Cmentarz jest podzielony na dwie części - czynną oraz zamkniętą, której powstanie datowane jest na 1834 r,  jak wynika z najstarszego pomnika na cmentarzu. Z części zamkniętej nie zostało zbyt wiele. Profanowane przez lata groby zniknęły w gąszczu swobodnie wyrastających drzew i krzewów, a układ cmentarza jest już całkowicie zatarty. Nasze prace porządkowe oparte zostały o część użytkową cmentarza.

   Tego dnia pogoda nam sprzyjała, dlatego prace posuwały się do przodu, a efekty były widoczne gołym okiem. Cmentarz jest położony w spokojnym oraz urokliwym miejscu, a ponieważ dominującym gatunkiem drzew są dęby i klony, więc pracy było i jest mnóstwo.

    Dla nas parafian ogromną motywacją był fakt, że na cmentarzu znajduje się bardzo wiele starych i zabytkowych pomników lub już tylko pozostałości po nich. Ponieważ wiele z nich nie jest już przez nikogo odwiedzanych, z uwagi na brak rodzin osób tam spoczywających,  zadbanie o taki grób  nabiera większego znaczenia. Bardzo ważne jest, aby  pamiętać o takich miejscach, ponieważ każdy pomnik lub pozostałość po nim to historia związana z naszą parafią, której zapewne w całości nie poznamy. Każdy z tych starych grobów to nowy element  historii naszej parafii , której dzieje są bardzo burzliwe, ale jednocześnie ciekawe. Dlatego należy dbać o zabytkowe elementy naszego cmentarza i dokładać starań, aby pamięć o ludziach tam spoczywających  istniała jak najdłużej - być może to oni byli pierwszymi parafianami cerkwi, do której teraz My uczęszczamy.

           

       Ponieważ mieliśmy do dyspozycji tylko jeden dzień, więc udało nam się uprzątnąć niewielką część cmentarza. Jednak w niedługim czasie, gdy pozwoli nam pogoda i zdrowie, będziemy kontynuować rozpoczęte prace porządkowe.

Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy, każdy jest bardzo mile widziany. :-)

 

       Po ciężkiej pracy zostaliśmy oczywiście ugoszczeni przez Batiuszkę pyszną zupą grochową, ciastem oraz ciepłym napojem-:) DZIEKUJEMY.

       A na koniec oczywiście pamiątkowe zdjęcie.

 

Ewa Roguska

zdjęcia: Barbara Kalinowska

 

Parafia Prawosławna 

św. Aleksandry w Stanisławowie

© Copyright by Parafia Prawosławna św. Aleksandry w Stanisławowie 2023

Stanisławowo 20

05-180 Pomiechówek

tel. 22 785-59-50

 

 

Proboszcz:

ks. prot. mgr Andrzej Bołbot

tel. 605 696 770