08 maja 2022

Święto parafialne w podwarszawskim Stanisławowie

W dniu 8 maja w parafii prawosławnej w Stanisławowie uroczyście obchodzono przypadające na trzecią niedzielę po Wielkanocy święto św. Niewiast Niosących Wonności. Była to także siódma rocznica poświecenia świątyni pod wezwaniem św. męczennicy Aleksandry Rzymskiej po kapitalnym remoncie.

Z błogosławieństwa Jego Eminencji metropolity Sawy, tegorocznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz. Jego Ekscelencji asystowali proboszcz parafii w Stanisławowie, ks. prot. Andrzej Bołbot, duchowni z Warszawy i Płocka, a także duchowni zamieszkujący, wraz z uchodźcami z Ukrainy, pobliski Dom Opieki ,,Betania”.

Hierarcha jako osoba związana z parafią św. Aleksandry /proboszcz w latach 90. XX wieku/, w kazaniu nawiązał do historii tej podwarszawskiej świątyni, podkreślając jej szczególny charakter. Jego Ekscelencja zaznaczył, iż parafia stanowi przykład prawdziwego cudu zmartwychwstania. Historia parafii przechodziła rożne etapy porównywalne do stanu wiary każdego z nas – od momentów wątpliwości do świadectwa gorliwej miłości do Boga.

Świąteczne uroczystości zakończyła procesja wokół cerkwi, po której Jego Ekscelencja dziękował licznym wiernych za przybycie i modlitwę. Szczególne podziękowania skierowane zostały na ręce proboszcza parafii, podkreślając jego rolę w przeprowadzonym remoncie i pielęgnowaniu życia cerkiewnego.

 

lektor Andrzej Goriełow

zdjęcia: lektor Marcin Ochrymiuk, autor

 

Parafia Prawosławna 

św. Aleksandry w Stanisławowie

© Copyright by Parafia Prawosławna św. Aleksandry w Stanisławowie 2023

Stanisławowo 20

05-180 Pomiechówek

tel. 22 785-59-50

 

 

Proboszcz:

ks. prot. mgr Andrzej Bołbot

tel. 605 696 770